Ana Sayfa / Haberler / AVCILAR’DA ‘ZORUNLU GÖÇ’ ANMASI

AVCILAR’DA ‘ZORUNLU GÖÇ’ ANMASI

Avcılar Balkan Türkleri Derneği ve Avcılar Belediyesi tarafından Bulgaristan Türkleri’nin zorunlu göçünün 30’uncu yılında bir anma etkinliği düzenlendi. Anmaya Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli ve Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da katıldı.

Bulgaristan Türkleri’nin 1989 yılının Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarındaki zorunlu göçü Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde anıldı. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Yıldırım, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neriman Ersoy Hacısalihoğlu’nun konuşmacı olduğu, Faruk Yılmaz’ın türküleriyle yer aldığı anmada açılış konuşmasını Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli gerçekleştirdi.

“İyi ki bu güzel insanlar Avcılarımız’a gelmiş”

Zorunlu göçün bir çok acıyı, sıkıntıyı, derdi içerisinde bulundurduğunu belirten Hançerli, “Ama her kötü şeyin iyi bir tarafı var denir ya, işte biz Avcılarlılar olarak, Avcılar Belediye Başkanı olarak bu zorunlu göçün iyi tarafından yararlananıyoruz. Şunu söylemekten çekinmeyeceğim, iyi ki de zorunlu göç olmuş, iyi ki de bu güzel insanlar Avcılarımız’a gelmiş. Avcılar, İstanbul, Türkiye sizlerle çok daha güçlü ve çok daha güzel” dedi.

Yaşanan acılara vesile olanları kınayan Hançerli, “Biz de buradan bu acıları, dertleri, sıkıntıları yaşayanlar olarak barış dolu bir dünya özlemi ve mücadelesiyle Avcılar’dan güzel sesler vermek için var gücümüzle uğraşacağız” ifadelerini kullandı.FotoGALERİ

güzelbi fikir