Ana Sayfa / Dijital Kütüphane

Dijital Kütüphane
Enformasyon çağının getirisi olan dijitalleşme artık bir tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Neredeyse tüm dünyada bilgiler ve belgeler dijital ortama aktarılıyor. Avcılar Belediyesi olarak, çağımızın ve geleceğin kaçınılmaz zorunluluklarından biri olan dijitalleşme konusunda önemli bir adım atarak toplumun kültürel ve sosyal yönden gelişmesine katkıda bulunma amaçlarını gerçekleştirmek için Oku Avcılar projesini hayat geçirdik.

Toplumun ayrılmaz bir parçası olan halk kütüphanelerini dijital bir platforma taşıyan Oku Avcılar projemizle hemşerilerimiz, yaşam boyu eğitimi destekleyen birbirinden değerli yerel ve kültürel mirasa geleneksel kütüphanelere oranla daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşabilecekler. Bu uygulamayla Avcılar halkı; araştırma yapabileceği, bilgiye ulaşabileceği en önemlisi de kitap okuyabileceği bu platform sayesinde hızlı ve kolay bir erişim ağına sahip olacak.

Oku Avcılar aynı zamanda okullarda öğrencilerimizin hem okuyup hem de ödüller kazanabileceği, veli ile öğretmenlerin de günlük/haftalık/aylık ve dönemlik olmak üzere okuma performansı analizlerini görebileceği bir dijital kütüphane olarak tasarlanmıştır.

Avcılar’daki tüm okullarda uygulamaya konulacak Oku Avcılar Dijital Kitap Uygulaması ile öğrencilerimiz, formal eğitimin sınırlarını aşıp, eğitimi tüm hayatlarına yayarak kendilerini geliştirebilecekler. Bu kapsamda öğrenciler, M.E.B müfredatına uygun Türk klasiklerinden batı klasiklerine, ansiklopedilerden sözlüklere 28 konu başlığı altında kolayca erişebilecekleri 22.000 kitaba okul dışında da istedikleri zaman dijital kitaplara ulaşabilecekler. Ayrıca bilgisayar, tablet ve telefonda kullanılabilen uygulamayla veli ve öğretmenler düzey ve konu başlıklarına göre kitapları seçebilir, özel bir kütüphane tasarlayabilir, toplu olarak ödev tanımlayabilir, ödevlerin takibini ve raporunu alabilir, öğrencilerin okuma karnelerini periyodik olarak alabilir ve takibini sağlayabilirler Binlerce yıllık kültürel miras ürünlerini koruma ve gelecek nesillere aktarma işlevini geleneksel kütüphanelere oranla daha hızlı ve etkin bir şekilde yerine getiren Oku Avcılar projemizin eğitim alanında gelişen dijital bilgi teknolojilerinin eğitim sürecinde etkin kullanılması yönünde yeni ufuklar açacağını umut ediyoruz.