Ana Sayfa / Haberler / AVCILAR BELEDİYESİ STANDINDA YAZARLAR GEÇİDİ

AVCILAR BELEDİYESİ STANDINDA YAZARLAR GEÇİDİ

Bu yıl 38’incisi düzenlenen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda Avcılar Belediyesi standı hem keyifli hem de eğitici söyleşilere ev sahipliği yaptı. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’nin de katıldığı söyleşilerde Sinan Meydan, İsmail Saymaz, Nasuh Mahruki, Faik Bulut ve Yunus Arıkan gibi birçok tanınmış isim yer aldı.

Avcılar Belediyesi’nin 12. Salon 601/C numaralı standında düzenlenen söyleşiler, belediyenin ve Başkan Turan Hançerli’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Çocuklar nasıl okuma alışkanlığı kazanır…

Tarihçi, yazar Sinan Meydan ve Turan Hançerli, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma konusunda ebeveynlere düşen görevlerle ilgili eğitici bir söyleşi gerçekleştirdi. Her ikisi de ikişer kız çocuğu babası olan Meydan ve Hançerli, kendi çocuklarından örnekler vererek ailelerin çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak için yapması gerekenleri konuştu. Hançerli ve Meydan, ailelerin kitap okuma alışkanlığına sahip olmasının çocuklara kitap okumayı sevdirdiğini ve okuma alışkanlığı kazandırdığını söylediler. Hançerli, çocukların daha fazla kitap okumaları için belediyenin yürüttüğü çalışmalardan bahsetti.

Üniversite dönemini Avcılar’da geçiren Sinan Meydan’ın son kitabı Hafıza’nın konuşulduğu söyleşide Avcılar’ın sosyal hayatı ve üniversiteliler için sunular imkanlar da gündemdeydi.

Kitap Fuarı’na ulaşım sorunu çözülecek

Araştırmacı gazeteci İsmail Saymaz’ın katıldığı söyleşide ise İstanbul Kitap Fuarı’nın artıları ve eksileri konuşuldu. İsmail Saymaz, gazeteci ve yazalar gözüyle İstanbul Kitap Fuarı’nı anlattı. Fuara ulaşım konusunda vatandaşların sorun yaşadığı belirtilen söyleşide Başkan Hançerli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun fuara gidiş gelişi kolaylaştıracak çalışmalara hız ve öncelik vereceğini açıkladı.

Söyleşide Avcılar Belediyesi’nin gençlere ve çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için yürüttüğü çalışmalardan da bahsedildi. 22 bin kitaplık dijital kütüphane projesini hayata geçiren Turan Hançerli, kütüphaneye sesli kitapların da eklenmesi yönünde hazırlıklar olduğunu ifade etti.

Avcılar halkı sahili daha çok kullanıyor

Saymaz ve Hançerli, Avcılar’ın doğal güzellikleri ve Avcılar halkının bu doğal güzelliklerden nasıl faydalandığıyla ilgili de konuştular. Başkan Hançerli, Avcılar halkının eskisine göre sahilde daha çok vakit geçirdiğini belirtti.

Hançerli, İsmail Saymaz’ı kendisinin de takip ettiği iş cinayeti davalarındaki araştırmacı tavrından tanıdığını anlattı.

Söyleşide İsmail Saymaz, Türkiye’de gazeteciliğin geldiği noktayı, gazetecilerin karşılaştıkları zorlukları ve gördükleri baskıyı da anlattı.

Nasuh Mahruki ile depreme hazırlık ve arama kurtarma faaliyetleri konuşuldu

Hançerli’nin bir diğer konuğu ise AKUT’un kurucusu, dağcı, yazar, belgeselci Nasuh Mahruki oldu. Mahruki, son kitabı ‘Kendi Everest’inize Tırmanın’ hakknda konuştu ve kitap yazmak, belgesel çekmek gibi çalışmalarından bahsetti. Mahruki, uzmanı olduğu dağcılığa nasıl başladığını ve bu konuda nasıl uzmanlaştığını, arama kurtarma alanındaki çalışmalarının nasıl başladığını ve AKUT’un kuruluş sürecini anlattı.

17 Ağustos Depremi ve bu depremin başta Avcılar olmak üzere yarattığı yıkımın da gündeme geldiği söyleşide Avcılar Belediyesi’nin deprem öncesi ve sonrası için yürüttüğü çalışmalar konuşuldu. Mahruki, Türk toplumu gibi birbirine bağlı, başkaları için fedakarlık yapabilen toplumların dayanıklı olduklarını, bu toplumların yıkılmasının zor oluduğunu ifade ederek 17 Ağustos depreminde bu dayanışma duygusuyla yaraların sarıldığını söyledi.

Geçmişten geleceğe Avcılar

Türkiye’nin en donanımlı Ortadoğu uzmanlarından gazeteci yazar Faik Bulut da Turan Hançerli’nin konukları arasındaydı. Kendisi de bir Avcılarlı olan Bulut, 60’lı ve 70’li yıllardan bu güne Avcılar’da yaşam ve 70’lerden sonra Avcılar’a artan ilginin getirdiği göçler hakkında konuştu. Söyleşide, Avcılar’ın Türkiye’nin dört bir yanından göç aldığı, geçmişten bugüne Avcılar’da ortak kültür, ortak değerler yaratıldığı ve bu değerlere mübadele ile Balkanlardan gelen vatandaşlarla Köy Enstitüleri’nden mezun öğretmenlerin büyük katkıda bulunduğu konuşuldu.

Başkan Hançerli’nin bir sonraki konuğu gazeteci yazar Yunus Arıkan oldu. Avcılarlı Arıkan, Avcılar’a geliş öyküsünü aktararak küçük yaşta ayakakbı boyacılığı yapmaya başladığını ve eğitimini kendi kazandığı parayla tamamladığını anlattı. Söyleşide geçmişten bugüne Avcılar’daki kültürel yaşama, gençlere yönelik spor aktiviteleri ve sosyal faaliyetlere dair konuşmalar yapıldı. Söyleşide Yunus Arıkan Avcılar için yazdığı şiiri de okudu.

Söyleşiye katılan yazarlar Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’ye imzalı kitaplarını hediye ederken Hançerli de belediye adına yazarlara plaket takdim etti.FotoGALERİ

güzelbi fikir