Ana Sayfa / Haberler / İBB’DE KONUŞAN HANÇERLİ İMAR KOMİSYONU’NA SESLENDİ

İBB’DE KONUŞAN HANÇERLİ İMAR KOMİSYONU’NA SESLENDİ

“İmar değişikliği İBB Meclisi’ne gelene kadar haftada 2 gün birer saat İmar Komisyonu’nda oturarak, konunun takipçisi olacağım”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli İBB Meclisinde gündem dışı söz alarak, İmar Komisyonu’nda bekleyen deprem riski taşıyan binalarla ilgili imar düzenlemesinin İBB Meclisi’ne gelmemesine tepki gösterdi.

Hançerli, İmar değişikliği İBB Meclisi’ne gelene kadar haftada 2 gün birer saat İmar Komisyonu’nda oturarak, konunun takipçisi olacağını söyledi.

Avcılar Belediyesi’nin depremden kısa süre sonra güvenli konut sorununu çözecek imar planı değişikliğini Avcılar meclisinden tüm partilerin oy birliğiyle geçirerek, İBB gündemine taşıdığını söyleyen Hançerli, “Doğa deprem gerçeğini sürekli hatırlatıyor. Aylarca bekleyecek zaman yok. Bu konuya özel bir önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

İBB İmar Komisyonu’na çağrıda bulunan Hançerli, şunları söyledi:

Plan değişikliğinde kimseye rant yok, talebimiz son derece masum

Talep ettiğimiz imar planı değişikliği, imar hususunda yapılan tartışmaların hiç birinin olmayacağı yani Ayşe Hanım’a, Veli Efendi’ye bir imar rantı sağlamayacak, müteahhit için de hiçbir hak talep etmeyen bir değişikliktir. Biz İBB Ekim ayı meclisinde plan notu değişikliğinin çıkmasını bekledik. Çünkü talebimiz son derece masumdu, imar komisyonunun genel prensiplerine de uygundu. Avcılar halkının ya da İstanbulluların talep ettiği güvenli, dirençli ve güçlü konutların yapılmasının önünü açıyordu.

Bizim meselemiz güvenli konut meselesi

Eylül ayından beri İBB komisyonu ile görüşme halindeyim. Aylardır plan değişliğinin İBB Meclisi’ne gelmesini bekliyorum. İnsanların korkarak yaşadığı evlerini yenilemelerine olanak sağlayacak plan notu değişikliğinin öncelikli olması gerektiğini düşünüyorum. Kasım ve Aralık aylarını bekledim. Bu süreçte sürekli görüşmeler yaptım. Her iki grup başkan vekilimle görüştüm. Ocak ayında da çıkmasını bekledim. Bizim meselemiz güvenli konut meselesi.

Sorumluluk şimdi İBB İmar Komisyonu’nda

Yapılar sağlam değil. İstanbul genelinde özellikle 70-99 yılları arasında yapılan yapıların deprem yönetmeliğine uygun olmadığı gibi deniz kumu ile yapıldıklarını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu konuya özel bir önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Umutlarımı hala yitirmiş değilim.  Ben bir hafta daha beklerim on gün daha beklerim ama bu beklemenin aylarca sürmesini doğru bulmuyorum. Biz Avcılarlı hemşerilerimize cevap veremiyoruz. Vakit çok kıymetli. Daha bir hafta önce 4.7 büyüklüğünde bir depremle yine sarsıldık. Unuttuğumuz deprem gerçeğini doğa yeniden hatırlatıyor bize. Şimdi bu sorumluluk bu sorumluluk İBB Komisyonu’nda” dedi.

İBB İmar Komisyonu’na işbirliğine hazırım çağrısı

Nasıl komisyona sık sık gelip gittiysem bugünden itibaren ve bugün meclisten sonra bu deprem meselesinin çözülebilmesi için bugün 1 saat komisyonun çalıştığı günlerde de haftada 2 gün 1’er saat komisyonda oturacağım. Benim yapabileceğim bir şeyler varsa, sorulacak sorular varsa o soruları da cevaplamak istiyorum. İmar komisyonumuz çok çalışıyor biliyorum ama biraz daha çalışmalarını istiyorum.FotoGALERİ

güzelbi fikir