Ana Sayfa / Haberler / Avcılar’da Uygulamalı Deprem Eğitimi

Avcılar’da Uygulamalı Deprem Eğitimi

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 20’nci yılında Avcılar Belediyesi ve Avcılar Kent Konseyi’nin anma etkinlikleri kapsamında vatandaşlara uygulamalı deprem eğitimi verildi.

Avcılar Belediyesi ve Kent Konseyi’nin düzenlediği etkinlikler kapsamında Kandilli Rasathanesi’nin Deprem Simülasyon TIR’ı Avcılar’a geldi. Kandilli Rasathanesi eğitmenleri Havuz Meydanı’nda 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlara uygulamalı deprem eğitimi verdi. 

TIR içinde yapay depremle eğitim

7 kişilik gruplar halinde bir evin salonu ve mutfağı şeklinde tasarlanan TIR’a bindirilen vatandaşlar simülasyon sayesinde 6.5 ve 7 şiddetinde depremleri canlı olarak yaşadı. Yapay depremden önce deprem anında neler yapılması gerektiği konusunda Kandilli Rasathanesi eğitmenlerinden kısa bir eğitim alan vatandaşlar, TIR içerisindeki yapay depremde öğrendiklerini uyguladı. Avcılarlı vatandaşlar Deprem TIR’ına yoğun ilgi gösterdi.
Deprem bilgilendirme broşürleri dağıtıldı

Eğitimin sürdüğü sıralarda Avcılar Belediyesi tarafından hazırlanan deprem bilgilendirme broşürleri de vatandaşlara dağıtıldı. Deprem öncesinde alınacak önlemler, deprem anında açık alandayken, araç kullanırken ya da toplu taşıma araçlarındayken yapılması gerekenler, deprem sonrası kapalı alanlarda, açık alanlarda ve yıkıntı altında mahsur haldeyken yapılması gerekenlerle ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı broşürler Avcılar halkı tarafından ilgiyle karşılandı.güzelbi fikir