Ana Sayfa / Haberler / BAŞKANIMIZ AV. TURAN HANÇELİ İSTANBUL’UN 1. TÜRKİYE’NİN 2. ‘EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANI’

BAŞKANIMIZ AV. TURAN HANÇELİ İSTANBUL’UN 1. TÜRKİYE’NİN 2. ‘EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANI’

Koronavirüs’e (COVID-19) olarak adlandırılan salgın ortaya çıktığı andan itibaren, Avcılar Belediyesi olarak bu virüse karşı koordineli ve planlı çalışmalar yürüttük.

Avcılar Belediyesi koranavirüs salgını ile mücadele kapsamında neler yaptı?

Toplu olarak yaşanan yerlerde sık periyotlarla Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği şekilde dezenfekte ve ilaçlama çalışması yapıldı. Yapılmaya devam ediyor.

İlçe genelindeki tüm çöp konteynerlerı, çöp toplama araçları yine sık periyotlarla dezenfekte edildi ve edilmeye devam ediyor.

Temizlik ve hijyenin sağlanmasına yönelik, sosyal medya ve tanıtım mecralarından bilgilendirici ve özendirici duyurular yapıldı.

Bilgilendirme duyurularına ek olarak, halkı dijital ortamlarda dolaşan kirli bilgiden korumak ve psikolojik destek sağlamak amacıyla panikten “Koronavirüs Bilgilendirme Sohbetleri” yapmaya başlandı. Alanında uzman katılımcıların bilgilerini paylaştığı “Koronavirüsü Bilgilendirme Sohbetleri”ni belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı olarak izlebilir olması sağlandı.

Avcılar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, temizlik ve hijyen maddelerinin fiyatlarında suiistimallerin yaşanmaması için, bu ürünleri satan yerlerde ilçe genelinde kontroller başlattı. Kontroller düzenli olarak sürüyor.

“Araç Dezenfekte Noktası” oluşturularak, düzenli olarak dezenfekte edilen toplu taşımaların yanı sıra Avcılar’a gelen şahsi ve ticari araçların da ücretsiz olarak dezenfekte edilmesi sağlandı.

İçişleri Bakanlığınca 65 üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için sokağa çıkmaya yasağı ilan edilmesinin ardından, bu sınıfta bulunan tüm vatandaşlar tek tek aranarak ihtiyaçları soruldu.

Yine 65 göre yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkmasının yasaklanmasının ardından ilçemizdeki bakkal ve marketlerle eve servis yapılması konusunda anlaşma sağlandı.

Avcılar’da yaşayan ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek götüren Aşevi, kapasitesini arttırarak bu dönemde evlerinden çıkamayan yaşlı ve hasta vatandaşlara sıcak yemek ulaştırmaya başladı.

Sadece gıda satışına izin verilen semt pazarlarında dezenfekte ve yıkama çalışmalarının yanı sıra, pazar giriş ve çıkışlarındaki tartı ölçüm noktalarına yerleştirdiğimiz el dezanfektanlarını vatandaşların kullanmaları sağladı.

Zabıta Müdürlüğü ekipleriyle ilçe genelindeki esnaflar ziyaret edilerek üretim alanlarının hijyeni ve dezenfektesinin yapılması konusunda üreticiler uyarıldı.

Kafeterya ve benzeri yerlerin kapanması ve insanların sokaktan evlerine çekilmesi ile birlikte, sokakta insana bağımlı yaşayan hayvanlar açlıktan ölme riski ile karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, mama kapasitesini arttırarak başta parklar olmak üzere ilçe genelinde kedi ve köpeklerin yoğunlukta olduğu yerlere yiyecek bıraktı.güzelbi fikir