KOLAY ERİŞİM
 
Avcılar Halkı kentin hem sakini, hem de sahibidir.
KOLAY ERİŞİM
Avcılar Çağrı Merkezi444 6 989
İçerikler

Avcılar Yine Zirvede

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV), 24 Mart 2019’daki seçimler öncesi ilçe belediyelerinin karnesini açıkladı. İkinci kez hazırlanan rapor, seçim sonuçlarına dair ipuçları veriyor. Bu noktada dikkat çeken ilçe ise Avcılar. Avcılar İlçeler bazında yapılan araştırmaya göre Avcılar, “Çok Yüksek İnsani Gelişme” sergileyen ilçe olarak gösterildi. Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de Avcılar yine zirvede yer aldı. Avcılar Belediye’sinin “ÖNCE İNSAN” sloganının gereği yaptığına Birleşmiş Milletler araştırmasından destek geldi ve sıralamada yeşil bantta yer verdi.
İnsani Gelişme Endeksi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990’dan bu yana ülkeler düzeyinde yayımlanıyor. İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ikincisini hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Raporu’ysa (İGE-İ), UNDP’nin bu hedefleriyle bağlantılı ancak ilçeler bazında hazırlanıyor. Çalışmayı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Şeker koordine etti, raporu da kendisi yazdı. İGE-İ 2017 Raporu, 186 ilçeyi kapsıyor. Büyükşehir sınırları içinde kalan bütün ilçelerle, en yüksek nüfusa sahip ilçelerin tamamı var. Belediyelerin karnesi hazırlanırken 65 kritere bakılıyor. Eğitim, sağlık, sosyal yaşam, yönetişim, şeffaflık, ekonomik kapasite, gelir ve tüketim durumu, çevre, altyapı ve ulaşım bu kriterlerden bazıları. Verilerse belediyelerin faaliyet raporlarından, merkezi istatistiklerden ve ‘gizli vatandaş’ uygulamasından elde ediliyor. Araştırma için çalışan ‘vatandaşlar’, kimliklerini açıklamadan 19 farklı senaryoya göre belediyelere başvuruyor. Kimi engelli arabası ihtiyacı, kimi çöp toplama, kimiyse sokak aydınlatması gibi gerekçelerle belediyelerle iletişime geçiyor. Belediyenin başvuruyu ele alma ve cevap verme sürecine bakılarak puanlama yapılıyor.
Araştırma sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli; “İlçelerin İnsani Gelişme Endeksi rapor sonuçlarında Avcılarımızla birlikte Türkiye sıralamasında ilk 30 belediye arasında, Çok Yüksek İnsani Gelişme gösteren belediyeler arasında ve yeşil bant aralığında yer alan tüm belediyelerimizi kutluyor başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Dökümanlar