KOLAY ERİŞİM
 
Avcılar Halkı kentin hem sakini, hem de sahibidir.
KOLAY ERİŞİM
Avcılar Çağrı Merkezi444 6 989
İçerikler

Atık Değil Hammadde

Avcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, teknik personellerinin belirlediği yerlere atık toplama noktaları oluşturmaya devam ediyor. Daha temiz bir çevre ve doğal kaynakları korumayı hedefleyen proje kapsamında Avcılar mahallelerine geri dönüşüm konteynerleri yerleştiriliyor. Sanayileşme ve kentleşmenin etkisiyle beraber kaynaklar bilinçsizce kullanılmakta, bu tüketimin sonucu olarak atıklar oluşmakta ve gittikçe artan oranda karşımıza çıkan atık sorunu; bireyi, aileyi ve toplumu olumsuz yönde etkilemektedir.

Her atık maddenin çöp olmadığının bilincinde hareket eden Avcılar Belediyesi, geri dönüşüm ile toplanan materyallerin yeniden işlenmesi, üretilmesi ve kullanılmasını sağlamak amacı ile atık toplama noktaları oluşturmaya devam ediyor. Bu çalışma ile dönüştürülen malzemeler doğal kaynaklarımızı korumamıza yardımcı olurken aynı zamanda atık yığınlarının oluşmadığı, daha temiz bir çevrede yaşamamızı da sağlamayı amaçlıyor.

Plastik atıkların geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri, atıksu boruları ve döşeme malzemeleri, metal ambalaj atıklarının eritilmesi ile yeniden hammadde üretimi yapılıyor. Cam ambalaj atıklarının öğütülmesiyle yeniden cam ambalaj ve hediyelik eşya yapılırken, kağıt, karton ambalaj atıkları ise kağıt fabrikalarında tekrar işlenerek yeniden kağıt üretiminde kullanılıyor.  

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli de büyük özen gösterdiği bu konu ile ilgili olarak ; “Hayatımızda büyük önem taşıyan çevre, mevcut olan tüm değerleri ile birlikte sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmemiz için korumamız gereken önemli bir değerdir. Çeşitli nedenlerden dolayı çevrenin tahrip edilmesi ve kirletilmesi insan sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve gelecek nesillerimiz için büyük tehlike oluşturmaktadır. Çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve çevreyi korumak, gelecek nesillere sağlıklı bir dünya ve yaşanabilir bir çevre bırakmak hepimizin önemli görevlerinden olmalıdır. Çevreye verdiğimiz zarar aslında insanlığa verilen zarardır. Çevreye verilen önem de insan varlığına verilen önemle eşittir” dedi.

Dökümanlar